O Naszej Firmie

Zakład nasz powstał w 1878 r. na terenie

dawnej wsi Dąbrówka pod Łodzią w guberni piotrkowskiej. Właścicielami byli Ernst Leonhardt oraz Woelker i Girbardt. Od 1905 roku - fabryka działała jako Towarzystwo Akcyjne Sukiennej Manufaktury. Zakład produkował wówczas przędzę czesankową, sukno i tkaniny. Przez lata zaszło wiele zmian organizacyjnych. W czasie II wojny światowej fabryka została zajęta przez okupantów hitlerowskich, którzy w jej części utworzyli warsztaty lotnicze. Po upaństwowieniu, od 1945 r. aż do 1950 r., fabryka została oddziałem Państwowych Zakładów Przemysłu Wełnianego nr. 6 przy ul. Łąkowej 3/ 5. W 1952 r. powstało samodzielne przedsiębiorstwo - Łódzkie Zakłady Przemysłu Wełnianego nr 13. W 1970 r. przyjęło ono nazwę - Przędzalnia Czesankowa „ARELAN”. Zatrudnienie w tym okresie osiągnęło 2800 osób. Przedsiębiorstwo produkuje z włókien wełnianych i wełnopodobnych przędzę stanowiącą półfabrykat dla tkactwa i dziewiarstwa, oraz wytwarza włóczkę dla

indywidualnych odbiorców. Po 1990 r. przedsiębiorstwo wytypowane zostaje do Narodowych Funduszy Inwestycyjnych stając się Spółką Akcyjną, z przewagą akcjonariatu pracowniczego. Restrukturyzacja majątku w latach 1996 - 2001 doprowadziła do ograniczenia posiadanych nieruchomości do minimum niezbędnego dla potrzeb produkcji.

Obecne zatrudnienie wynosi 75 osób.
Kapitał akcyjny firmy - 797,3 tys.zł. Kapitał zapasowy - 6503,8 tys.zł. Nr.KRS - 0000133116 (Sąd Rejon.Łódź-Śródmieście,XX Wydz.KRS)

Oddzial Farbiarni

  Posiada aparaty farbiarskie
  firmy This -wysokociśnieniowe przeznaczone do barwienia kabla akrylowego, w dowolnym kolorze wybranym przez klienta. Dzięki pełnej automatyce sterowania procesem barwienia gwarantowana jest powtarzalność wybarwień, trwałość koloru na działanie wody, potu, tarcia itp. Ładowność aparatu wynosi 500 kg i jest to minimum produkcyjne. Zastosowane barwniki znanych zachodnich firm pozwalają na osiągnącie bardzo żywych i trwałych kolorów, a środki wykończalnicze umożliwiają bardzo dobry przerób w dalszym cyklu produkcyjnym.

Oddzial Przygotowawczy

  Jest wyposażony w konwertery
  rozciągarki i niedoprzędzarki najbardziej znanych producentów maszyn włókienniczych. Pokazane obok rozciągarki typu GC f-my Schlumberger gwaranują bardzo dobre wymieszanie i rozciąganie taśm akrylowych, wełnianych i ich mieszanek z wiskozą, lnem, poliamidem czy poliestrem. W/w maszyny pozwalają na wytwarzanie z dużą wydajnością czesanki i niedoprzędu o bardzo dobrej równomierności, zarówno na krótkich jak i długich odcinkach, ( czesanka o masie liniowej 20-25 g/m, niedoprzęd od Nm 1 do 2,5 ).

Oddzial Przedzalni

Wyposażony jest w przędzarki
znanej f-my Zinser z automatycznym obciąganiem (na zdjęciu). Stosowane są one do wytwarzania przędzy od 20 do 50 tex ( Nm 50 do 20 ), gwarantując najlepszą jakość przędzy czesankowej przeznaczonej zarówno na dzianiny jak i tkaniny. Oddział ten posiada także maszyny do produkcji przędz grubych od 64 do 350 tex ( Nm 16 do 3 ), przeznaczonych na włóczkę lub wyroby dywanowe i techniczne.

Oddzial Przewijalni

  W pełni zautomatyzowane
  przewijarki RAS-15 f-my Savio. Maszyny te wyposażone są w oczyszczacze fotoelektryczne f-my Loepfe oraz urządzenia do bezwęzłowego łączenia przędzy. Służą one do usuwania z przędzy pojedyńczej błędów w rodzaju zgrubienia, pocienienia czy pęczki. Można na nich przewijać wszystkie rodzaje przędzy o numeracji od Nm 50 do 9. Przędzę można nawijać na nawoje cylindryczne lub stożkowe, zależnie od dalszego przeznaczenia.

Oddzial Koncowy

  Posiada maszyny firmy
  CRONE LUCKE przeznaczone do wykurczania i przewijania przędz cienkich od Nm 32/1 i grubych od Nm 16/3 do Nm 3/2 ( 64x3 tex do 350x2 tex ). Wykurczanie odbywa się bezciśnieniowo, parą o temp. 372K (99°C). Przędza po wykurczeniu nawijana jest na nawoje stożkowo-krzyżowe 1 do 1,5 kg a włóczka na kłębki 50g lub 100g. Włóczka jest banderolowana i pakowana w 1-kg opakowania handlowe.

Oddzial Skrecalni

Posiada dwuskrętowe maszyny
typu VTS f-my Volkman. Można na nich skręcać przędze w zakresie grubości od 20x2 tex do 350x2 tex ( Nm 50/2 do 3/2 ).